Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
                       
 
                                           

                  

Super seznamka
seznámení podle okresního města
+
jednoduchý chat

Radio seznamka

BAZARNOVINKA


aktualní informace o starých kolech a plečkách
nevyhazujte stará historická kola
fotogalerie starých kol
akce na jízdních kolech
kontaktní info
diskutujte na téma stará kola
odkazy
  NOVÁ DISKUSE   
 videogalerie
video

doporučujeme:
sit special
Sit Special

dalia
Dalia
    Aukro.cz
Doporučujeme:
sit special
            IRIS

◄ PARFÉMY
◄ KRASA
◄ PRO ZDRAVI
◄ HODINKY
◄ NÁKUPNÍ
CENTRUM                 Akce

Vážení sportovní přátelé,

dovolte, abych vás, kteří máte blízký vztah ke sportu, přesněji řečeno, bližší zájem o sportovní historii, pozval na vzpomínkový akt - uctění památky legendy a reprezentanta ČSR, cyklisty a motocyklového závodníka, brandýsko-boleslavského rodáka, Františka Haupta. Generace dříve narozených o něm jistě hodně ví, ti mladší méně a méně, proto dovolte jen ve stručnosti. Více je případně na www.frantisek-haupt.cz . Odbornější hodnocení časopis Peloton 3/2008, kde je v článku „Případ František Haupt – Ustřihnuté rukávy mistrovského dresu“ uveden i důvod jeho přechodu z cyklistiky na motocykly

http://kcslaviapraha.wz.cz/tisk/Zkracene_rukavy_mistrovskeho_dresu.pdf. Něco je i na

http://www.brandysboleslav.cz/web/clanky/?clanek=1856&zpet=../clanky/.

František Haupt

Cyklistický „Král silnic“, jak píšou novinové titulky let 1933 až 1935, se narodil ve Staré Boleslavi 13.7.1910. Později se rodiče, Emanuel a Antonie Hauptovi, přestěhovali do Brandýsa nad Labem, ulice Petra Jilemnického (dříve Stříbrné) 239. František měl tři sourozence. Starší bratr Jan (1908) utonul v r. 1917. Mladší sestry Libuši (1918) a Zděnku (1922). Chodil do školy v Brandýse n/L (tehdy nová škola u pošty). V cyklistice reprezentoval ČSR mnohonásobněkrát. Jmenujme jen: Na mistrovstvích světa MS v Bruselu 1930, v Římě 1932, v Lipsku 1934 (7.-9. místo) a v r. 1935 opět v Bruselu. Často vyhrával už tehdy známou taktikou „blesku z nebe“ - rychlého spurtéra. Mohl si ji dovolit, platil nejen za výborného silničáře, ale stejně tak i za výborného vrchaře a dráhaře (viz. poslední odborné hodnocení časopis Peloton 3/2008). Přestože byl povolán k přípravě na olympijské hry 1936, nakonec se jich neúčastnil. Po neshodách s cyklistickou unií (aféra „Ustřihnuté rukávy mistrovského dresu“) a po nabídce od továrního týmu JAWA přešel v r.1936 ke druhé svojí vášni - motocyklovému sportu. Opět se probojoval mezi elitu. S továrním týmem JAWA hájil nejen barvy svého týmu, ale nadále barvy ČSR v mnoha dalších závodech. Přestože měl slibnou kariéru před sebou, ukončil jí předčasně. Zemřel po tragické nehodě při závodě Krakonošův okruh v Nové Pace 31. července 1938. Na místě nehody je dodnes nízký kamenný obelisk s pamětní deskou. Bylo mu pouhých 28 let a 18 dní. Pochován je na hřbitově v Brandýse n/L.

Pozvání:

K výročí 70 let úmrtí Františka Haupta, koná se, stejně jako v minulosti, dne 30.7.2008 v 18 hodin na hřbitově v Brandýse n/L u jeho hrobu vzpomínkový akt - uctění jeho památky. Poté bude následovat malé občerstvení, posezení a zavzpomínání v letní zahrádce restaurace „U Mikeše“ (cca od 18,30h). Jsou zváni jeho vrstevníci, jeho pamětníci a všichni ti, kteří znají, či chtějí blíže znát jeho sportovní osud.

Budeš-li se rozhodovati jaký šat obléci, či jaký dopravní prostředek zvoliti …uvěř, že cyklistický oděv a příjezd na velocipédu vítán bude. Není ale podmínkou.

Za klub přátel Františka Haupta zdraví a zve

Brandýs n/L, 19.5.2008 Ing. Miloš Rada (synovec)

J. Macháčka 1765, 250 01 Brandýs n/L, tel: 326 903 770, e-mail: new.banjo.trio@tiscali.cz